To improve your user experience, this website uses cookies to store data. Click HERE for more information.I agree

Competitions > Futsal

Futsal First Division

Futsal First Division
photo by: Matko Begović
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • Weibo
  • RSS
  • Play-off for 1. HMNL - results
  • Play-off for 1. HMNL - table
  • Fixtures and results
  • Table
  • Goalscorers
  • Champions
1. round
Report
17.04.2021. 18:30
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka2 : 2Futsal Pula17.04.2021. 18:30, Sutinska Vrela, Zagreb
18.04.2021. 18:00
Dvorana Slavonski Brod, Slavonski Brod
Brod 0356 : 7Šibenik 198318.04.2021. 18:00, Dvorana Slavonski Brod, Slavonski Brod
2. round
Report
24.04.2021. 20:00
Dom sportova ' Mate Parlov ', Pula
Futsal Pula3 : 3Šibenik 198324.04.2021. 20:00, Dom sportova ' Mate Parlov ', Pula
24.04.2021. 18:30
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka4 : 5Brod 03524.04.2021. 18:30, Sutinska Vrela, Zagreb
3. round
Report
02.05.2021. 18:30
Dvorana Slavonski Brod, Slavonski Brod
Brod 0354 : 3Futsal Pula02.05.2021. 18:30, Dvorana Slavonski Brod, Slavonski Brod
01.05.2021. 18:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Šibenik 19833 : 3Uspinjača Gimka01.05.2021. 18:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
4. round
Report
08.05.2021. 20:00
Dom sportova ' Mate Parlov ', Pula
Futsal Pula4 : 2Uspinjača Gimka08.05.2021. 20:00, Dom sportova ' Mate Parlov ', Pula
09.05.2021. 18:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Šibenik 19834 : 2Brod 03509.05.2021. 18:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
5. round
Report
16.05.2021. 18:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Šibenik 19831 : 3Futsal Pula16.05.2021. 18:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
16.05.2021. 19:00
Dvorana Slavonski Brod, Slavonski Brod
Brod 0356 : 3Uspinjača Gimka16.05.2021. 19:00, Dvorana Slavonski Brod, Slavonski Brod
6. round
Report
21.05.2021. 20:00
Dom sportova ' Mate Parlov ', Pula
Futsal Pula5 : 2Brod 03521.05.2021. 20:00, Dom sportova ' Mate Parlov ', Pula
21.05.2021. 20:00
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka4 : 8Šibenik 198321.05.2021. 20:00, Sutinska Vrela, Zagreb
#ClubTotWonDrawLostG+G-GDPt
1.Futsal Pula63212014+611
2.Šibenik 198363212621+511
3.Brod 03563032526-19
4.Uspinjača Gimka60241828-102
1. round
Report
03.10.2020. 19:00
Omiš, Omiš
Olmissum4 : 0Crnica03.10.2020. 19:00, Omiš, Omiš
02.10.2020. 17:30
Zagreb, Zagreb
Uspinjača Gimka6 : 1Vrgorac02.10.2020. 17:30, Zagreb, Zagreb
03.10.2020. 16:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete7 : 4Osijek Kelme03.10.2020. 16:00, SD Jelkovec, Zagreb
02.10.2020. 20:00
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme2 : 1Futsal Dinamo02.10.2020. 20:00, SC MAKARSKA, MAKARSKA
04.10.2020. 20:00
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square3 : 1Universitas Split04.10.2020. 20:00, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
2. round
Report
10.10.2020. 20:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica3 : 2Universitas Split10.10.2020. 20:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
09.10.2020. 20:00
Sutinska Vrela, Zagreb
Futsal Dinamo4 : 1Square09.10.2020. 20:00, Sutinska Vrela, Zagreb
09.10.2020. 18:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme2 : 5Novo Vrijeme09.10.2020. 18:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
09.10.2020. 18:15
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac2 : 2Alumnus Sesvete09.10.2020. 18:15, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
10.10.2020. 17:00
Omiš, Omiš
Olmissum6 : 0Uspinjača Gimka10.10.2020. 17:00, Omiš, Omiš
3. round
Report
16.10.2020. 20:15
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka3 : 5Crnica16.10.2020. 20:15, Sutinska Vrela, Zagreb
17.10.2020. 16:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete1 : 5Olmissum17.10.2020. 16:00, SD Jelkovec, Zagreb
16.10.2020. 18:15
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme1 : 4Vrgorac16.10.2020. 18:15, SC MAKARSKA, MAKARSKA
16.10.2020. 17:30
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square4 : 1Osijek Kelme16.10.2020. 17:30, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
17.10.2020. 18:00
SC Gripe, Split
Universitas Split1 : 2Futsal Dinamo17.10.2020. 18:00, SC Gripe, Split
4. round
Report
24.10.2020. 20:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica3 : 3Futsal Dinamo24.10.2020. 20:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
06.11.2020. 20:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme5 : 1Universitas Split06.11.2020. 20:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
24.10.2020. 18:00
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac1 : 3Square24.10.2020. 18:00, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
23.10.2020. 20:00
Omiš, Omiš
Olmissum3 : 2Novo Vrijeme23.10.2020. 20:00, Omiš, Omiš
04.11.2020. 19:45
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka3 : 2Alumnus Sesvete04.11.2020. 19:45, Sutinska Vrela, Zagreb
5. round
Report
14.11.2020. 16:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete3 : 1Crnica14.11.2020. 16:00, SD Jelkovec, Zagreb
01.12.2020. 18:00
Sportski centar Makarska, Makarska
Novo Vrijeme2 : 1Uspinjača Gimka01.12.2020. 18:00, Sportski centar Makarska, Makarska
13.11.2020. 20:00
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square3 : 1Olmissum13.11.2020. 20:00, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
15.11.2020. 18:30
SC Gripe, Split
Universitas Split5 : 3Vrgorac15.11.2020. 18:30, SC Gripe, Split
14.11.2020. 18:15
Sutinska Vrela, Zagreb
Futsal Dinamo0 : 0Osijek Kelme14.11.2020. 18:15, Sutinska Vrela, Zagreb
6. round
Report
20.11.2020. 20:25
Murterski škoj, Murter
Crnica4 : 4Osijek Kelme20.11.2020. 20:25, Murterski škoj, Murter
21.11.2020. 17:30
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac1 : 1Futsal Dinamo21.11.2020. 17:30, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
21.11.2020. 19:00
Omiš, Omiš
Olmissum1 : 1Universitas Split21.11.2020. 19:00, Omiš, Omiš
08.12.2020. 18:00
Zagreb, Zagreb
Uspinjača Gimka7 : 0Square08.12.2020. 18:00, Zagreb, Zagreb
21.11.2020. 16:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete0 : 6Novo Vrijeme21.11.2020. 16:00, SD Jelkovec, Zagreb
7. round
Report
28.11.2020. 18:00
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme1 : 2Crnica28.11.2020. 18:00, SC MAKARSKA, MAKARSKA
16.12.2020. 18:00
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square2 : 4Alumnus Sesvete16.12.2020. 18:00, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
27.11.2020. 20:00
SC Gripe, Split
Universitas Split3 : 1Uspinjača Gimka27.11.2020. 20:00, SC Gripe, Split
02.12.2020. 19:00
Dom sportova dvorana 2, Zagreb
Futsal Dinamo2 : 4Olmissum02.12.2020. 19:00, Dom sportova dvorana 2, Zagreb
15.12.2020. 19:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme4 : 6Vrgorac15.12.2020. 19:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
8. round
Report
05.12.2020. 19:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica5 : 3Vrgorac05.12.2020. 19:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
05.12.2020. 20:00
Omiš, Omiš
Olmissum8 : 2Osijek Kelme05.12.2020. 20:00, Omiš, Omiš
04.12.2020. 20:00
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka3 : 6Futsal Dinamo04.12.2020. 20:00, Sutinska Vrela, Zagreb
06.12.2020. 18:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete3 : 3Universitas Split06.12.2020. 18:00, SD Jelkovec, Zagreb
04.12.2020. 18:00
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme3 : 1Square04.12.2020. 18:00, SC MAKARSKA, MAKARSKA
9. round
Report
12.12.2020. 19:00
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square5 : 0Crnica12.12.2020. 19:00, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
12.12.2020. 19:30
SC Gripe, Split
Universitas Split1 : 2Novo Vrijeme12.12.2020. 19:30, SC Gripe, Split
12.12.2020. 19:00
Dom sportova dvorana 2, Zagreb
Futsal Dinamo3 : 1Alumnus Sesvete12.12.2020. 19:00, Dom sportova dvorana 2, Zagreb
12.12.2020. 20:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme4 : 4Uspinjača Gimka12.12.2020. 20:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
12.12.2020. 20:00
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac0 : 1Olmissum12.12.2020. 20:00, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
10. round
Report
23.01.2021. 19:30
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica3 : 2Olmissum23.01.2021. 19:30, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
22.01.2021. 20:00
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac0 : 2Uspinjača Gimka22.01.2021. 20:00, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
23.01.2021. 16:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme2 : 3Alumnus Sesvete23.01.2021. 16:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
23.01.2021. 20:00
Sutinska Vrela, Zagreb
Futsal Dinamo1 : 3Novo Vrijeme23.01.2021. 20:00, Sutinska Vrela, Zagreb
22.01.2021. 18:30
SC Gripe, Split
Universitas Split3 : 2Square22.01.2021. 18:30, SC Gripe, Split
11. round
Report
05.02.2021. 18:00
SC Gripe, Split
Universitas Split7 : 2Crnica05.02.2021. 18:00, SC Gripe, Split
05.02.2021. 17:30
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square3 : 3Futsal Dinamo05.02.2021. 17:30, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
06.02.2021. 18:00
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme2 : 2Osijek Kelme06.02.2021. 18:00, SC MAKARSKA, MAKARSKA
05.02.2021. 20:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete8 : 2Vrgorac05.02.2021. 20:00, SD Jelkovec, Zagreb
05.02.2021. 18:00
Zagreb, Zagreb
Uspinjača Gimka0 : 3Olmissum05.02.2021. 18:00, Zagreb, Zagreb
12. round
Report
13.02.2021. 19:30
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica4 : 3Uspinjača Gimka13.02.2021. 19:30, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
13.02.2021. 19:00
Dvorana Bilankuša, Solin
Olmissum7 : 1Alumnus Sesvete13.02.2021. 19:00, Dvorana Bilankuša, Solin
12.02.2021. 18:15
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac4 : 0Novo Vrijeme12.02.2021. 18:15, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
12.02.2021. 20:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme3 : 3Square12.02.2021. 20:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
14.02.2021. 15:00
Dom sportova dvorana 2, Zagreb
Futsal Dinamo4 : 2Universitas Split14.02.2021. 15:00, Dom sportova dvorana 2, Zagreb
13. round
Report
19.02.2021. 20:00
Dom sportova dvorana 2, Zagreb
Futsal Dinamo5 : 4Crnica19.02.2021. 20:00, Dom sportova dvorana 2, Zagreb
19.02.2021. 18:00
SC Gripe, Split
Universitas Split6 : 2Osijek Kelme19.02.2021. 18:00, SC Gripe, Split
19.02.2021. 17:30
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square1 : 2Vrgorac19.02.2021. 17:30, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
23.02.2021. 19:00
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme1 : 4Olmissum23.02.2021. 19:00, SC MAKARSKA, MAKARSKA
20.02.2021. 20:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete4 : 2Uspinjača Gimka20.02.2021. 20:00, SD Jelkovec, Zagreb
14. round
Report
27.02.2021. 20:25
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica4 : 3Alumnus Sesvete27.02.2021. 20:25, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
27.02.2021. 19:30
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka0 : 2Novo Vrijeme27.02.2021. 19:30, Sutinska Vrela, Zagreb
26.02.2021. 20:00
Omiš, Omiš
Olmissum3 : 2Square26.02.2021. 20:00, Omiš, Omiš
26.02.2021. 20:00
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac5 : 4Universitas Split26.02.2021. 20:00, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
26.02.2021. 18:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme3 : 3Futsal Dinamo26.02.2021. 18:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
15. round
Report
12.03.2021. 18:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme6 : 6Crnica12.03.2021. 18:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
14.03.2021. 16:00
Dom sportova dvorana 2, Zagreb
Futsal Dinamo6 : 0Vrgorac14.03.2021. 16:00, Dom sportova dvorana 2, Zagreb
12.03.2021. 20:00
SC Gripe, Split
Universitas Split3 : 4Olmissum12.03.2021. 20:00, SC Gripe, Split
12.03.2021. 17:30
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square2 : 2Uspinjača Gimka12.03.2021. 17:30, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
13.03.2021. 19:00
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme5 : 2Alumnus Sesvete13.03.2021. 19:00, SC MAKARSKA, MAKARSKA
16. round
Report
20.03.2021. 19:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica3 : 1Novo Vrijeme20.03.2021. 19:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
20.03.2021. 20:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete2 : 2Square20.03.2021. 20:00, SD Jelkovec, Zagreb
20.03.2021. 19:00
Sutinska Vrela, Zagreb
Uspinjača Gimka1 : 3Universitas Split20.03.2021. 19:00, Sutinska Vrela, Zagreb
19.03.2021. 20:00
Omiš, Omiš
Olmissum4 : 0Futsal Dinamo19.03.2021. 20:00, Omiš, Omiš
20.03.2021. 18:30
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac6 : 2Osijek Kelme20.03.2021. 18:30, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
17. round
Report
26.03.2021. 20:00
Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
Vrgorac1 : 1Crnica26.03.2021. 20:00, Dom Športova Vrgorac, Vrgorac
26.03.2021. 20:00
ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
Osijek Kelme0 : 3Olmissum26.03.2021. 20:00, ŠD ZRINJEVAC, OSIJEK
26.03.2021. 20:00
Dom sportova dvorana 2, Zagreb
Futsal Dinamo6 : 5Uspinjača Gimka26.03.2021. 20:00, Dom sportova dvorana 2, Zagreb
26.03.2021. 20:00
SC Gripe, Split
Universitas Split4 : 1Alumnus Sesvete26.03.2021. 20:00, SC Gripe, Split
26.03.2021. 20:00
Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
Square1 : 4Novo Vrijeme26.03.2021. 20:00, Sportska dvorana Gospino polje, Dubrovnik
18. round
Report
02.04.2021. 20:00
Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
Crnica5 : 1Square02.04.2021. 20:00, Sportska dvorana Baldekin, Šibenik
02.04.2021. 20:00
SC MAKARSKA, MAKARSKA
Novo Vrijeme5 : 0Universitas Split02.04.2021. 20:00, SC MAKARSKA, MAKARSKA
02.04.2021. 20:00
SD Jelkovec, Zagreb
Alumnus Sesvete4 : 4Futsal Dinamo02.04.2021. 20:00, SD Jelkovec, Zagreb
02.04.2021. 20:00
Zagreb, Zagreb
Uspinjača Gimka2 : 6Osijek Kelme02.04.2021. 20:00, Zagreb, Zagreb
02.04.2021. 20:00
Omiš, Omiš
Olmissum7 : 2Vrgorac02.04.2021. 20:00, Omiš, Omiš
#ClubTotWonDrawLostG+G-GDPt
1.Olmissum1815127023+4746
2.Novo Vrijeme1811164732+1534
3.Crnica189455557-231
4.Futsal Dinamo188645444+1030
5.Universitas Split187295049+123
6.Alumnus Sesvete186485161-1022
7.Vrgorac186394359-1621
8.Square185493949-1019
9.Uspinjača Gimka1842124559-1414
10.Osijek Kelme182795273-2113
16 goals
Igor Osredkar, Dario Markić
15 goals
Duško Martinac, Ivan Gotovac
14 goals
Silvio Toth
13 goals
Saša Subotić, Dragan Vuković
12 goals
Andrej Pandurević
11 goals
Marinko Šamija, Mihovil Prgomet
10 goals
Nikola Pavić
9 goals
Matej Horvat, Vlado Andrijašević, Vitor Hugo de Lima da Silva, Josip Šalaj
8 goals
Haron Džanković, Nikola Badrov, Hrvoje Cvjetković
7 goals
Ivan Tustonjić, Antonio Sekulić, Filip Kosor, Antonio Konsuo
6 goals
Jakov Hrstić, Marko Gašpar, Duje Kustura, Davor Kanjuh, Vedran Kazazić, Toni Jelavić
5 goals
Hrvoje Penava, Denis Šimašek, Mijo Mišerda, Stjepan Perišić, Kristijan Postružin, Josip Brkić, Bruno Jakovljević, Kristijan Grbeša, Mateo Roskam, Valerije Jurić, Ante Kraljević, Kristian Čekol, Josip Kolobarić, Božo Sučić, Ante Matan, Miloš Stojković, Sven Anton Horvath
4 goals
Nikola Gudasić, Jakov Mudronja, Nikola Matijević, Luka Vuletić, Ivor Šuljić, Ivan Gelo, Dražen Čavar, Duje Bajrušović, Antonio Juretić
3 goals
Stjepan Rezo, Franco Jelovčić, Niko Škugor, Tvrtko Ivan Pajalić, Saša Ledinščak, Hrvoje Žuvela, Josip Jurlina, Marino Jedvaj, Matija Tolić, Daniel Matković, Anderson Alves Carneiro Da Silva, Matej Perović, Filip Novak, Ivan Penava, Neven Zonjić, Matija Uremović
2 goals
Ivan Matan, Bruno Kovačić, Rodrigo Pereira Dos Santos, Mateo Kozarić, Josip Juretić, Nikola Pašalić, Danijel Dekanić, Josip Radić, Damjan Šulić, Josip Nebergoj, Armando Kajfeš, Luka Davidović, Ante Sokol, Renato Koturović, Robert Nospak
1 goal
Mato Šimunović, Zoran Primić, Matias Mijić, Gordan Duvančić, Franko Bilić, Mate Vuković, Mateo Kljunak, Ante Mijić, Mario Herceg, Domagoj Damjanović, Vojko Pervan, Josip Govorko, Toni Vučković, Ante Crnjac, Gabrijel Andrić, Marlon Da Silva Luciano, Antonio Perić, Bruno Žilić, Matej Perić, Marko Vuković, Mateo Mužar
YearChampion
1992MNK Uspinjača Svjetlovod
1993MNK Uspinjača Svjetlovod
1994MNK Sokoli
1995MNK Uspinjača Ferax
1996MNK Uspinjača Ferax
1997MNK Split 1700
1998MNK Promet Orkan
1999MNK Glama Pepsi
2000MNK Glama Brijeg
2001MNK Split 1700
2002MNK Split Gašperov
2003MNK Split Gašperov
2004MNK Split Gašperov
2005MNK Promet Orkan
2006MNK Brodosplit Inžinjering
2007MNK Gospić
2008MNK Gospić
2009MNK Potpićan 98
2010MNK Nacional Zagreb
2011MNK Brodosplit Inžinjering
2012MNK Brodosplit Inžinjering
2013MNK Nacional Zagreb
2014MNK Alumnus
2015.MNK Nacional Zagreb
2016.MNK Nacional Zagreb
2017.MNK Nacional Zagreb
2018.MNK Novo Vrijeme Apfel Makarska
2019.MNK Novo Vrijeme Apfel Makarska
2020.MNK Olmissum Omiš
2021.MNK Olmissum Omiš

Standings

1.Olmissum18+4746
2.Novo Vrijeme18+1534
3.Crnica18-231
4.Futsal Dinamo18+1030
5.Universitas Split18+123
6.Alumnus Sesvete18-1022
7.Vrgorac18-1621
8.Square18-1019
9.Uspinjača Gimka18-1414
10.Osijek Kelme18-2113