To improve your user experience, this website uses cookies to store data. Click HERE for more information.I agree

Competitions

Women's First League

The First League is the highest tier in the Croatian women's football league system.

Women's First League
photo by: Arhiva HNS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • Weibo
  • RSS
  • Fixtures and results
  • Table
  • Championship playoff
  • Table
  • Relegation playoff
  • Table
  • Goalscorers
1. round
Report
22.09.2019. 11:00
1. HNLŽ
Park mladeži, Split
Split18 : 0Viktorija22.09.2019. 11:00, Park mladeži, Split
22.09.2019. 16:00
1. HNLŽ
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava0 : 11Osijek22.09.2019. 16:00, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
22.09.2019. 15:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo7 : 0Agram22.09.2019. 15:00, Stadion Maksimir, Zagreb
22.09.2019. 16:00
1. HNLŽ
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski0 : 4Neretva22.09.2019. 16:00, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
2. round
Report
29.09.2019. 14:00
1. HNLŽ
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija0 : 1Neretva29.09.2019. 14:00, JELAS, Slavonski Brod
29.09.2019. 16:00
1. HNLŽ
Špansko, Zagreb
Agram5 : 1Katarina Zrinski29.09.2019. 16:00, Špansko, Zagreb
29.09.2019. 15:00
1. HNLŽ
Stadion Gradski vrt, Osijek
Osijek3 : 1Dinamo29.09.2019. 15:00, Stadion Gradski vrt, Osijek
29.09.2019. 12:00
1. HNLŽ
Park mladeži, Split
Split7 : 0Lepoglava29.09.2019. 12:00, Park mladeži, Split
3. round
Report
13.10.2019. 12:00
1. HNLŽ
SRC Lepoglava, Lepoglava
Lepoglava2 : 3Viktorija13.10.2019. 12:00, SRC Lepoglava, Lepoglava
13.10.2019. 14:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo1 : 4Split13.10.2019. 14:00, Stadion Maksimir, Zagreb
13.10.2019. 15:30
1. HNLŽ
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski0 : 10Osijek13.10.2019. 15:30, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
13.10.2019. 15:00
1. HNLŽ
Iza Vage, Metković
Neretva4 : 0Agram13.10.2019. 15:00, Iza Vage, Metković
4. round
Report
20.10.2019. 12:00
1. HNLŽ
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija2 : 1Agram20.10.2019. 12:00, JELAS, Slavonski Brod
20.10.2019. 15:30
1. HNLŽ
Stadion Gradski vrt, Osijek
Osijek6 : 0Neretva20.10.2019. 15:30, Stadion Gradski vrt, Osijek
20.10.2019. 16:00
1. HNLŽ
Park mladeži, Split
Split16 : 0Katarina Zrinski20.10.2019. 16:00, Park mladeži, Split
20.10.2019. 14:00
1. HNLŽ
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava2 : 4Dinamo20.10.2019. 14:00, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
5. round
Report
27.10.2019. 20:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo4 : 0Viktorija27.10.2019. 20:00, Stadion Maksimir, Zagreb
27.10.2019. 14:00
1. HNLŽ
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski1 : 1Lepoglava27.10.2019. 14:00, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
27.10.2019. 14:00
1. HNLŽ
Iza Vage, Metković
Neretva0 : 6Split27.10.2019. 14:00, Iza Vage, Metković
26.10.2019. 15:00
1. HNLŽ
Špansko, Zagreb
Agram0 : 14Osijek26.10.2019. 15:00, Špansko, Zagreb
6. round
Report
03.11.2019. 12:00
1. HNLŽ
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija0 : 5Osijek03.11.2019. 12:00, JELAS, Slavonski Brod
03.11.2019. 14:00
1. HNLŽ
Park mladeži, Split
Split15 : 0Agram03.11.2019. 14:00, Park mladeži, Split
03.11.2019. 11:00
1. HNLŽ
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava5 : 2Neretva03.11.2019. 11:00, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
03.11.2019. 16:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo2 : 1Katarina Zrinski03.11.2019. 16:00, Stadion Maksimir, Zagreb
7. round
Report
10.11.2019. 14:00
1. HNLŽ
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski4 : 1Viktorija10.11.2019. 14:00, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
10.11.2019. 14:00
1. HNLŽ
Iza Vage, Metković
Neretva0 : 4Dinamo10.11.2019. 14:00, Iza Vage, Metković
10.11.2019. 14:00
1. HNLŽ
Špansko, Zagreb
Agram3 : 2Lepoglava10.11.2019. 14:00, Špansko, Zagreb
08.12.2019. 13:00
1. HNLŽ
Stadion Gradski vrt, Osijek
Osijek1 : 0Split08.12.2019. 13:00, Stadion Gradski vrt, Osijek
8. round
Report
17.11.2019. 12:00
1. HNLŽ
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija0 : 11Split17.11.2019. 12:00, JELAS, Slavonski Brod
17.11.2019. 13:30
1. HNLŽ
Stadion Gradski vrt, Osijek
Osijek6 : 0Lepoglava17.11.2019. 13:30, Stadion Gradski vrt, Osijek
17.11.2019. 18:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Agram0 : 4Dinamo17.11.2019. 18:00, Stadion Maksimir, Zagreb
17.11.2019. 13:30
1. HNLŽ
Iza Vage, Metković
Neretva2 : 2Katarina Zrinski17.11.2019. 13:30, Iza Vage, Metković
9. round
Report
24.11.2019. 13:00
1. HNLŽ
Iza Vage, Metković
Neretva5 : 1Viktorija24.11.2019. 13:00, Iza Vage, Metković
24.11.2019. 13:30
1. HNLŽ
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski0 : 3Agram24.11.2019. 13:30, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
24.11.2019. 15:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo2 : 4Osijek24.11.2019. 15:00, Stadion Maksimir, Zagreb
24.11.2019. 11:30
1. HNLŽ
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava0 : 12Split24.11.2019. 11:30, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
10. round
Report
30.11.2019. 12:00
1. HNLŽ
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija2 : 0Lepoglava30.11.2019. 12:00, JELAS, Slavonski Brod
01.12.2019. 13:00
1. HNLŽ
Park mladeži, Split
Split2 : 0Dinamo01.12.2019. 13:00, Park mladeži, Split
30.11.2019. 12:30
1. HNLŽ
Stadion Gradski vrt, Osijek
Osijek15 : 1Katarina Zrinski30.11.2019. 12:30, Stadion Gradski vrt, Osijek
01.12.2019. 12:00
1. HNLŽ
Špansko, Zagreb
Agram4 : 1Neretva01.12.2019. 12:00, Špansko, Zagreb
11. round
Report
13.06.2020. 13:00
1. HNLŽ
Špansko, Zagreb
Agram8 : 1Viktorija13.06.2020. 13:00, Špansko, Zagreb
14.06.2020. 17:00
1. HNLŽ
Iza Vage, Metković
Neretva0 : 10Osijek14.06.2020. 17:00, Iza Vage, Metković
14.06.2020. 15:00
1. HNLŽ
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski0 : 2Split14.06.2020. 15:00, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
14.06.2020. 19:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo3 : 0Lepoglava14.06.2020. 19:00, Stadion Maksimir, Zagreb
12. round
Report
20.06.2020. 12:00
1. HNLŽ
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija0 : 11Dinamo20.06.2020. 12:00, JELAS, Slavonski Brod
21.06.2020. 17:00
1. HNLŽ
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava1 : 2Katarina Zrinski21.06.2020. 17:00, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
20.06.2020. 17:00
1. HNLŽ
ŠRC Marijan Šuto-Mrma, Zmijavci
Split13 : 0Neretva20.06.2020. 17:00, ŠRC Marijan Šuto-Mrma, Zmijavci
21.06.2020. 17:00
1. HNLŽ
ŠC Mačkamama, Osijek
Osijek5 : 1Agram21.06.2020. 17:00, ŠC Mačkamama, Osijek
13. round
Report
28.06.2020. 16:00
1. HNLŽ
ŠC Mačkamama, Osijek
Osijek7 : 0Viktorija28.06.2020. 16:00, ŠC Mačkamama, Osijek
28.06.2020. 18:00
1. HNLŽ
Špansko, Zagreb
Agram0 : 9Split28.06.2020. 18:00, Špansko, Zagreb
28.06.2020. 17:30
1. HNLŽ
Iza Vage, Metković
Neretva4 : 0Lepoglava28.06.2020. 17:30, Iza Vage, Metković
28.06.2020. 17:00
1. HNLŽ
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski0 : 6Dinamo28.06.2020. 17:00, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
14. round
Report
04.07.2020. 18:30
1. HNLŽ
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija3 : 0Katarina Zrinski04.07.2020. 18:30, JELAS, Slavonski Brod
04.07.2020. 18:00
1. HNLŽ
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo7 : 0Neretva04.07.2020. 18:00, Stadion Maksimir, Zagreb
05.07.2020. 18:30
1. HNLŽ
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava0 : 10Agram05.07.2020. 18:30, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
05.07.2020. 18:30
1. HNLŽ
ŠRC Marijan Šuto-Mrma, Zmijavci
Split2 : 1Osijek05.07.2020. 18:30, ŠRC Marijan Šuto-Mrma, Zmijavci
#ClubTotWonDrawLostG+G-GDPt
1.Split1413011173+11439
2.Osijek141301987+9139
3.Dinamo1410045616+4030
4.Agram146083565-3018
5.Neretva145182358-3516
6.Viktorija1440101377-6412
7.Katarina Zrinski1422101271-598
8.Lepoglava1411121370-574
1. round
Report
12.07.2020. 19:00
Špansko, Zagreb
Agram0 : 10Osijek12.07.2020. 19:00, Špansko, Zagreb
11.07.2020. 18:30
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo0 : 9Split11.07.2020. 18:30, Stadion Maksimir, Zagreb
2. round
Report
18.07.2020. 18:30
Špansko, Zagreb
Agram0 : 5Split18.07.2020. 18:30, Špansko, Zagreb
19.07.2020. 18:30
ŠC Mačkamama, Osijek
Osijek4 : 1Dinamo19.07.2020. 18:30, ŠC Mačkamama, Osijek
3. round
Report
26.07.2020. 18:00
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo0 : 1Agram26.07.2020. 18:00, Stadion Maksimir, Zagreb
26.07.2020. 18:30
SC Kava, Vranjic
Split7 : 1Osijek26.07.2020. 18:30, SC Kava, Vranjic
4. round
Report
02.08.2020. 18:30
ŠC Mačkamama, Osijek
Osijek16 : 0Agram02.08.2020. 18:30, ŠC Mačkamama, Osijek
01.08.2020. 18:30
SC Kava, Vranjic
Split3 : 0Dinamo01.08.2020. 18:30, SC Kava, Vranjic
5. round
Report
05.08.2020. 18:30
SC Kava, Vranjic
Split : Agram05.08.2020. 18:30, SC Kava, Vranjic
05.08.2020. 18:30
Stadion Maksimir, Zagreb
Dinamo : Osijek05.08.2020. 18:30, Stadion Maksimir, Zagreb
6. round
Report
09.08.2020.
Zagreb, Zagreb
Agram : Dinamo 09.08.2020., Zagreb, Zagreb
09.08.2020.
ŠC Mačkamama, Osijek
Osijek : Split 09.08.2020., ŠC Mačkamama, Osijek
#ClubTotWonDrawLostG+G-GDPt
1.Split1817011414+13751
2.Osijek18160212915+11448
3.Dinamo1810085733+2430
4.Agram1870113696-6021
1. round
Report
12.07.2020. 18:30
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava3 : 0Neretva12.07.2020. 18:30, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
12.07.2020. 18:30
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski2 : 0Viktorija12.07.2020. 18:30, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
2. round
Report
19.07.2020. 18:00
Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
Lepoglava3 : 5Viktorija19.07.2020. 18:00, Igralište NK Golubovec, Novi Golubovec
19.07.2020. 18:30
Iza Vage, Metković
Neretva2 : 4Katarina Zrinski19.07.2020. 18:30, Iza Vage, Metković
3. round
Report
26.07.2020. 18:30
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski4 : 0Lepoglava26.07.2020. 18:30, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
26.07.2020. 19:00
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija4 : 0Neretva26.07.2020. 19:00, JELAS, Slavonski Brod
4. round
Report
01.08.2020. 18:30
Iza Vage, Metković
Neretva6 : 0Lepoglava01.08.2020. 18:30, Iza Vage, Metković
01.08.2020. 18:30
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija0 : 1Katarina Zrinski01.08.2020. 18:30, JELAS, Slavonski Brod
5. round
Report
05.08.2020. 18:30
JELAS, Slavonski Brod
Viktorija : Lepoglava05.08.2020. 18:30, JELAS, Slavonski Brod
05.08.2020. 18:30
NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
Katarina Zrinski : Neretva05.08.2020. 18:30, NK Omladinac (NSR), Novo Selo Rok
6. round
Report
09.08.2020.
Lepoglava : Katarina Zrinski 09.08.2020.
09.08.2020.
Iza Vage, Metković
Neretva : Viktorija 09.08.2020., Iza Vage, Metković
#ClubTotWonDrawLostG+G-GDPt
1.Katarina Zrinski1862102373-5020
2.Neretva1861113169-3819
3.Viktorija1860122283-6118
4.Lepoglava1821151985-667
39 goals
Lorena Balić
32 goals
Izabela Lojna
25 goals
Monika Conjar
23 goals
Anela Lubina
18 goals
Aida Hadžić
17 goals
Kristjana Kolgjeraj, Ivana Stanić
15 goals
Matea Bošnjak, Ana Dujmović, Melani Mihić
13 goals
Petra Pezelj
12 goals
Iva Bukač
11 goals
Martina Šalek
9 goals
Sara Skendrović
8 goals
Leona Požgaj
7 goals
Karla Kurkutović, Kristina Nevrkla, Veronika Terzić
6 goals
Valentina Kupčić, Lea Zdunić, Petra Benković, Antonia Dulčić, Perica Cicijelj
5 goals
Marija Herceg, Mateja Bulut, Sara Bučić, Monika Čavić, Mejrema Medić
4 goals
Barbara Krisztina Nagy, Ljubica Lorena Bulum, Fatjesa Gegollaj, Dijana Bakač, Ana-Marija Kalamiza, Marija Žagar, Anđela Ćurić, Ana Kalaj
3 goals
Tea Pedić, Petra Bračević, Nina Mijoč, Doris Tomić, Nika Petarić, Ajla Skalić
2 goals
Ana Mandić, Laura Sušak, Lana Novak, Ana Jakobašić, Karla Jedvaj, Patricija Crkvenčić, Lucija Borovac, Laura Ciglević, Leona Kocijan, Katarina Đukić, Manuela Dedaj, Ivana Maltašić, Maria Kunštek
1 goal
Karla Resanović, Ana Ursić, Martina Goričanec, Ana Bartolović, Mia Kalašić, Adina Osmančević, Violeta Baban, Sara Klarić, Marija Matuzić, Marija Šiljeg, Antonija Vranić, Emina Karić, Lorena Lovrić, Jelena Varda, Gabrijela Dugandžić, Milica Smiljković, Jelena Milinović, Paula Škrlec, Laura Škvorc, Melissa Žužić, Ivana Bokšić, Marta Mikinac, Nika Kakarigi, Ena Pernar, Martina Obradović, Isabella Branović, Lara Lucić

Standings

1.Split14+11439
2.Osijek14+9139
3.Dinamo14+4030
4.Agram14-3018
5.Neretva14-3516
6.Viktorija14-6412
7.Katarina Zrinski14-598
8.Lepoglava14-574

Championship playoff

1.Split18+13751
2.Osijek18+11448
3.Dinamo18+2430
4.Agram18-6021

Relegation playoff

1.Katarina Zrinski18-5020
2.Neretva18-3819
3.Viktorija18-6118
4.Lepoglava18-667