Belgija svladala Hrvatsku, osigurala prvo mjesto

Dvoboj Hrvatske i Belgije u sklopu kvalifikacija za svjetsku smotru u Brazilu, odigran u Zagrebu, pripao je momčadi pod vodstvom Marca Wilmotsa.

Strijelci: 0:1 - Lukaku (15'), 0:2 - Lukaku (38'), 1:2 - Kranjčar (84')

Žuti kartoni: Mandžukić (32'), Vrsaljko (40'), Ćorluka (45'), Fellaini (65'), Modrić (87')

Hrvatska: Pletikosa, Strinić, Lovren, Ćorluka, Vida, Kovačić (od 65' Vukojević), Modrić, Rakitić (od 76' Kranjčar) , Vrsaljko, Perišić (od 46' Kalinić), Mandžukić. Izbornik: I. Štimac.

Belgija: Courtois, Alderweireld, Van Buyten, Lombaerts, Vertonghen, Witsel, Defour (od 84' Dembele), De Bruyne (od 65' Mirallas), Hazard, Fellaini, Lukaku (od 68' Chadli). Izbornik: M. Wilmots.

U svom posljednjem domaćem susretu u Skupini A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine, Hrvatska je na zagrebačkom stadionu Maksimir ugostila Belgiju. Gosti su s dva postignuta pogotka odnijeli sva tri boda i potvrdili prvo mjesto na tablici te osigurali svoju "vizu" za Brazil.

Iako je Hrvatska dobro otvorila utakmicu te propustila nekoliko poluprilika, u 15. minuti povela je Belgija. Na proigravanje Defoura sam je pred Pletikosu izašao Lukaku i matirao ga za 1:0.

Pletikosa je nakon pola sata igre odlično obranio pokušaj Fellainija, ali u 38. minuti hrvatskoj je obrani ponovno pobjegao Lukaku te udvostručio prednost Belgije. S druge se strane istaknuo i belgijski vratar Courtois, obranivši udarac Mandžukića glavom tik prije odlaska na odmor.

Na samom su početku drugog poluvremena izabranici Igora Štimca opet uspjeli stvoriti nekoliko gužvi pred belgijskim vratima, no bez smanjenja rezultata. Pletikosa je desetak minuta prije kraja ponovno uspio obraniti udarac Fellainija, nespretno je potom reagirao Courtois, a precizan nije bio ni Vida.

Mreže se nisu tresle sve do 84. minute, kada je odbijenu loptu silovito iza Courtoisa pospremio Kranjčar, no do drugog, izjednačujućeg pogotka Hrvatska više nije stigla.

U posljednjem kolu, koje je na rasporedu u utorak, 15. listopada, Hrvatska gostuje u Škotskoj, a Belgija na svom terenu čeka Wales.